Herkesin derdi: Pasaport

Son dönemlerde basında da bol spekülatif bir biçimde sergilenen haberleri görmüş, duymuşsunuzdur. Pasaportlar kısa süre içinde yurt dışına çıkacaklar için gerçekten de büyük bir dert. Yeni çipli pasaport (e-pasaport) dönemine geçilirken pasaportların basımı ile alakalı ihale iptal edilince pasaport teslim süresi sorunu ortaya çıktı. Bu konu ile alakalı en net bilgiyi https://goo.gl/wy5nL adresinden edinebilirsiniz.

 

Bordo pasaport (umumi pasaport), yeşil pasaport (hususi pasaport), siyah pasaport (diplomatik pasaport), gri pasaport (hizmet pasaportu) için gereken evraklar listesine: https://goo.gl/biYDQ adresinden, diğer tüm sorularınızın cevabını yine https://goo.gl/wy5nL adresinden alabileceğiniz için bu konulara hiç değinmiyorum.

Telaş yapanlar için bir not: Pasaport teslimindeki en sıkıntılı dönemler olan şu sıralarda bile, pasaport teslim süreleri 20 günü geçmemiştir. Başvuru yaparken uçak biletiniz, otel rezervasyonunuz vs. evraklar ile teslim ederseniz, pasaportunuz ertesi gün basılıp size yollanıyor. – Sen öyle yaptın mı derseniz? Hayır, çünkü, bilmiyordum 🙂 Ama artık siz biliyorsunuz.

Not #2: Yeşil pasaportlarda herhangi bir temin sıkıntısı yaşanmadığını belirtmek isterim.

Ben de yeşil pasaport için başvurdum. Bugün başvuralı 7 gün oldu ve henüz pasaportum basılmadı :(. Uçağım 6 gün sonra kalkıyor ve pasaportum hala yok 🙂 Bu durum ile alakalı kendilerine e-mail üzerinden ulaşıp uçak biletimi gönderdim, tabi siz böyle yapmayın pasaport başvurusunda verin biletinizi vs. nizi. Bakalım kısmetse sorun olmadan çözülecektir

Farkettiğiniz üzere hiç telaş yapmıyorum 😀

Edit: Bugün yani 4 Temmuz 2012 saat 10:54 itibariyle pasaportumun gönderilmek üzere PTT ye verildiğine dair mesajımı aldım. Aramızda kalsın, ufak ufak tırsmaya başlamıştım :). Yarın öğlen saatlerinde elimde olacağını düşünüyorum.

Son Edit: Evet an itibariyle (05.07.2012 15:00) da pasaportumu teslim almış bulunmaktayım. Başvuru tarihimden itibaren (26.06.2012) toplam 9 günde elime ulaştı. Yeşil pasaportların temininde sıkıntı olmadığı için süre konusunda problem çıkmadı. Darısı hepimizin başına..

2 üzerine düşünceler “Herkesin derdi: Pasaport

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir