Yurt dışında nakit mi? Kredi kartı mı? Hesap kartı mı?

Ön bilgi: Vakıfbank kullanmaya karar verdim. Minimum 5 TL olmak üzere yapmış olduğunuz nakit çekim miktarının %1 ini komisyon olarak alıyorlar.  Kur dönüşümü bir önceki gün saat 23:59 daki efektif satış kuruna göre yapıyorlar. İş Bankası’ ndan daha avantajlı. Yani 1000 TL(=446€) çeksem en fazla 20-30 TL zararım olacak. Devede kulak 🙂

Bu konuda herkesten bir yorum duyabilirsiniz, gerçekten ağzı olan konuşuyor. Banka şubenize gittiğinizde ise yarım ağızla cevaplar alıyorsunuz. Yapmanız gereken bankanızın müşteri destek hattıyla veya e-mail/internet yolu ile bilgi almaya çalışmak olacaktır. Zira ben öyle yaptım. Aşağıda İş Bankası’ na gönderdiğim soruyu ve detaylı yanıtını bulabilirsiniz.

Ayrıntıya geçmeden önce önemli bir husustan söz etmek istiyorum. Yurt dışına giderken kredi kartı kullanacaksanız, 1 adet Visa 1 adet Master Card bulundurmanızı tavsiye ediyorum, zira çok nadirde olsa Visa’ nın geçtiği yerde Masted Card’ ın geçmeme durumu var. Ayrıca McDonald’s , Burger King gibi fast food restaurantlar duyduğum kadarıyla sadece  nakit çalışıyorlar.

Soru: Merhaba, İşbank bünyesinde 1 adet TL vadesiz hesabım ve buna bağlı İşte Üniversiteli kredi kartım bulunmaktadır. 1 Hafta sonra yurt dışına çıkacağım, bununla alakalı önerileriniz, maximum fayda sağlayabileceğim fırsatlar veya şöyle yaparsanız sizin için daha avantajlı olur dediğiniz bir seçenek/seçenekler var mıdır? Cevabınız/yardımınız için şimdiden teşekkür ediyorum..

 

 

Türkiye İş Bankası’ ndan gelen cevap:
Bankamız, yurt dışında geçerli kredi kartları için TL ödemeli ve Döviz ödemeli olmak üzere iki ödeme seçeneği sunmaktadır.

Yurt dışında gerçekleştirilen harcamalar VISA Premier kredi kartlarımız için USD veya Euro olarak,VISA Klasik Yurt İçi-Yurt Dışı ve MasterCard kredi kartlarımız için ise işleme ait borç kaydının yapıldığı günden bir gün önce geçerli olan İnteraktif Bankacılık Döviz Satış Kurundan TLye çevrilerek hesabınıza borç kaydedilmektedir. Diğer taraftan, kredi kartınızla yurt dışında gerçekleştirmiş olduğunuz işlemler, VISA /MasterCard kuruluşları tarafından Bankamıza USD cinsinden gönderilmektedir. USD dışındaki döviz cinsinden harcamalar için VISA kuruluşu tarafından kur dönüşümü yapıldığından, kredi kartınıza ayrıca %1 oranında kur dönüşüm ücreti yansıtılmaktadır.

Söz konusu tutarlar işlemin karta borç kaydedildiği günden bir gün önce saat 23:59’da geçerli olan “İnteraktif Bankacılık Döviz Satış Kuru” üzerinden TLye çevrilerek kart hesabına yansıtılmaya başlanacaktır.

TL ödemeli kredi kartlarımız için faiz oranımız % 2,34 tür. Ayrıca yurt dışından yapılan nakit çekimlerde asgari 7 USD olmak üzere işlem tutarının % 3.15’ine 3 USD ilavesinin TL karşılığı nakit çekme komisyonu uygulanmaktadır.

Euro ödemeli kredi kartlarımızda aylık faiz oranımız %1.64, USD ödemeli kredi kartlarımızda %1,70 olup, USD veya EUR döviz cinsi olmasına bağlı olarak nakit çekme komisyonu asgari 7 USD veya 7 EUR olmak üzere işlem tutarının %3,15’ine 3 USD veya 3 EUR ilavesiyle uygulanır.

Nakit Çekme ve Alışveriş Faiz Oranına bu oran üzerinden hesaplanan %15 KKDF, %5 BSMV ilave edilmektedir.

Bir düşünce üzerine “Yurt dışında nakit mi? Kredi kartı mı? Hesap kartı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir